انگور عشق فرهاد است!

اسکار 85‌ام

 

انگور عشق فرهاد است!

 

این ‌که آسمان و ریسمان را بهم ببافند و هرچیزی را به هرچیزی ربط بدهند و به ناشیانه‌ترین حالت ممکن استنتاج کنند عادت برخی از صاحب‌نظران از جمله بعضی مسئولین ایرانی شده است* که انگار این عادت به مردم هم سرایت کرده، خب بالاخره هرچه باشد آدم به دست بزرگترش نگاه می‌کند. از صبح روز دوشنبه که "آرگو" اسکار بهترین فیلم را گرفته است که اصلا کاری به این ندارم که حقش نبوده؛ یک عده شروع کرده‌اند که:

ـ دیدی اینا همه‌ش بازیه؟
ـ حالا امسال خیلی تابلو بود سیاسی بودنش پارسال انقدر تابلو نشد!
ـ همون پارسالم تابلو بود سیاسیه، جدایی چه چیز شق‌القمری بود مگه؟!
ـ اصلا فکر کن که آمریکا سیاسی عمل نکنه!
ـ خوشم اومد تابلو شد که جدایی هم همچین مالی نبوده.
ـ همیشه آخرش روو سیاهی می‌مونه واسه ذغال.
ـ ماه هیچ‌وقت پشت ابر نمی‌مونه چقدر زود معلوم شد که جایزه‌ی جدایی هم سیاسی بوده!

من در مواجهه با چند نفر اولی که صبح روز دوشنبه حرف‌های از این دست می‌‌گفتند، بحث کردم و در حد توانم برای اقناع‌شان کوشیدم اما این حرف‌ها تا همین الان که این سطور را می‌نگارم ادامه دارد.
تجربه ثابت کرده آدم‌هایی که خیلی به سرعت و فاقد از هرگونه مستندات نظرشان را ابراز می‌دارند حافظه‌ی تاریخی خوبی ندارند، بنابراین به جای شماتت این دوستان بد نیست اشاره به چند نکته:
اولا "جدایی نادر از سیمین" در سراسر جهان ستایش شده است و بیش از هشتاد عنوان جایزه‌های گوناگون بین‌المللی در کارنامه دارد؛ از جایزه‌ی کشورهای آسیایی نظیر هندوستان گرفته تا کشورهای اروپایی و آمریکایی اما "آرگو" تحسین کسانی را برانگیخته که برای به دست آوردن دل همان‌ها ساخته شده است. داورانی "آرگو" را پسندیده‌اند که این فیلم با سلیقه، احساس و غیرت ملی‌شان تطابق دارد و انتخاب‌شان چندان هم عجیب نیست بالاخره گاهی آدم‌ها (که داوران هم آدمند) تحت تأثیر مسائل فرامتنی قرار می‌گیرند. اگر برای اسکار هر از گاهی چنین اتفاقی می‌افتد در جشنواره فجر خودمان که هر سال همین اتفاق رخ می‌دهد پس ما نباید با آن غریبگی کنیم.
ثانیا من نمی‌دانم چرا این‌قدر دوستان به ویژه دوستان ارزش‌مدار که از سال گذشته نیز بر سیاسی بودن این جایزه تأکید داشتند و آن را مایه‌ی سرافکندگی و سرشکستگی می‌دانستند تازه به این نتیجه رسیده‌اند که اسکار فقط با لابی‌گری و جریانات پشت پرده به فیلمی تعلق می‌گیرد؟ از صحبت‌های ریاست سازمان سینمایی که هنوز خیلی نگذشته است، طبعا وقتی پارسال اسکار با لابی ایشان به ما رسیده امسال هم با لابی به فیلمی دیگر می‌رسد. وقتی ما در اسکار امسال حضور نداشتیم آقای شمقدری و دوستان‌شان به خودشان استراحت دادند چون لابی کردن کار انرژی‌بری است آن‌قدر که آدم تا حدی خسته شود که حس و حال حرف زدن را تا یک سال نداشته باشد و تازه پس از یک سال قوایی را که برای لابی کردن از دست رفته باز یابد و بگوید که جایزه‌ی اسکار حاصل زحمات ایشان بوده است و به دستور رئیس دولت خدمتگزار. وقتی آقای شمقدری به خودش استراحت داده باید شخص دیگر آستین بالا بزند، خب زده‌اند دیگر، چیز تازه‌ای کشف نشده که این‌قدر داد و قال ماه پشت ابر نمی‌ماند به راه انداخته‌اید.
ثالثا من نمی‌دانم جشنی که به مثابه جشن گچساران است را چرا این‌قدر بزرگ می‌کنید؟ پارسال کلی لابی کردیم و از "جدایی نادر از سیمین" حمایت کردیم تا اسکار بگیرد بعد وقتی این امر محقق شد جز دو، سه نفر از مسئولان تبریک نگفتند. اخبار هم در هیچ کدام از بخش‌هایش بیش از یک دقیقه به جایزه‌ای که مسئولان این همه برای گرفتنش تلاش کرده بودند نپرداخت و در خبر پنجم و ششم خیلی گذرا از آن عبور کرد اما حالا تمامی بخش‌های خبری خیلی پررنگ به این جایزه می‌پردازند آن را بررسی می‌کنند و حضور میشل اوباما را تأکیدی می‌دانند بر حرف‌شان و حتی دل‌شان رضا نمی‌دهد به بخش‌های خبری و گفتگوی ویژه‌ی خبری را هم اختصاص می‌دهند به اسکار و ماجراهای سیاسی‌اش.
رابعا نمی‌فهمم چرا دوستان مصلح و ارزش‌مدار جای این همه داد و قال چرا تصمیم نمی‌گیرند که فیلمی درباره‌ی افتخارات تاریخ معاصر ایران بسازند و بفرستند برای اسکار بعد هم لابی کنند و اسکار را از آن خود کنند و مشت محکمی بر دهان آمریکا بکوبند؟ چرا این دوستان همیشه به جای عمل کردن، داد و قال راه می‌اندازند؟ به نظر من که آقای شمقدری باید دعوت‌شان کند به سکوت، ریاست جمهوری هم تا هنوز روی کار است دستور ساخت فیلمی تاریخی را بدهد و آقای شمقدری هم از همین حالا رایزنی‌ها را آغاز کند و ما سال دیگر با اسکار خودشان بکوبیم توی دهان خودشان. امیدوارم آقای رئیس جمهور و آقای شمقدری سریعا به این مهم رسیدگی کنند، آخر چند ماهی بیشتر وقت ندارند.

*امروز فردی تحلیل‌گر، صاحب‌فکر و البته ارزش‌مدار می‌گفت:
جایزه‌ی آرگو سیاسی است. آرگو جایزه‌ی اسکار گرفته است. جدایی... اسکار گرفته است پس جایزه‌ی جدایی... سیاسی است.
به نظرم حرفش کاملا منطقی است درست مثل این:
انگور شیرین است. شیرین عشق فرهاد است پس انگور عشق فرهاد است.


1391.12.6

لینک مطلب

 


/ 0 نظر / 24 بازدید