دو یادداشت کوتاه

توضیح: در هنگام اکران "یه حبه قند حرف‌های گفته شد که بر آنم داشت تا چند خطی بنویسم که هر دو با بازتاب‌های فراوان مواجه شد اول این‌که با این‌که هرگز از شیفتگان فیلم نبودم و همچنان هم نیستم نقد عجیب و غریب آقای فراستی سبب شد تا جواب کوتاه بنویسم و دیگری هم چند خطی بود در حد یک پست در سایتی در جواب حرکت خیلی عجیب و غریب‌تر آقای حاتمی‌کیا که هیچ ارتباطی هم به یه حبه قند پیدا نمی‌کرد و صرفا بهانه‌ای بود برای زدن حرفی دیگر.
حالا اگر هر دو را اینجا می‌گذارم برای این است که بدانم و بدانید هنوز بر سر موضعم ایستاده‌ام و اگر زمان به عقب بازگردد باز هم این دو یادداشت کوتاه را خواهم نوشت.

 

مسعود فراستی

 

آقای متفاوت!

می‌دانید آقای فراستی متفاوت! ایراد شما چیست؟
شما تمام تلاشتان بر این است که داد بزنید متفاوت هستید و جالب است که ارضا هم نمی‌شوید!
ببینید آقای محترم من خودم از مخالفان یه حبه قند هستم و طبعا نقدهای بسیاری به این فیلم وارد است اما اولا نقد ادبیات دارد که ظاهرا شما کاملا با آن بیگانه‌اید ثانیا نمی‌شود همه اشتباه کنند و شما درست بگویید!!
ببینید آقای خاص! شما بیشتر از همه غرب‌زده‌اید خیلی غرب‌زده‌تر از آن‌چه در تصور آید!! چقدر سینمای هالیوود آن هم از نوع کلاسیکش را بر سر سینمای ایران می‌کوبید؟!! خودتان را با برگمان خفه کرده‌اید بعد نگران والس غربی یه حبه قند هستید؟!! شما حتی به خودتان اجازه می‌دهید سهراب سپهری را بی معنی بدانید! واقعا هر چیزی که عقل شما قادر به درکش نباشد بی معنی است؟!! آقای غرب‌زده لابد شما اشعار ویکتور هوگو را می‌پسنید!! با این همه غرب‌زدگی و خودباختگی چرا این‌قدر ادعا دارید؟!!
انصافا باید چه کار کرد که شما دست از سینمای این مملکت بردارید و تا ابد برای هیچکاک بنویسید؟!
اصلا شما به چه حقی از سهراب سپهری گرفته تا سید رضا می کریمی همه را زیر سوال می برید وقتی که خودتان یک علامت سوال بزرگید؟! دست از این لفاظی‌های بچگانه بردارید آقای 60 ساله!!
به خدا امثال کیمیایی و میرکریمی بزرگ‌وارند که شما را پاسخی محکم نمی‌دهند یعنی به عنوان آدم‌هایی که به واسطه‌ی هنرشان مطرح و بزرگند شما را کوچک می‌بینند و اجازه می‌دهند شما دائما ادای متفاوت بودن در بیاورید، عده‌ای هم مثل سیروس الوند به خوبی دستتان می‌اندازند و شما اصلا متوجه نمی‌شوید بس که محظوظ آن خرده تعاریفی هستید که از شما کرد!!
آقای فراستی قصد داشتید مطرح بشوید که شدید توهین به بزرگان ایران را خاتمه دهید قبل از آن که خشمشان را برانگیزانید و کاری کنند که برای ابد به این نمایش رو حوضی بچگانه‌تان پایان دهید. حد و حدودتان را حفظ کنید و بیشتر از این برای مطرح شدن دست و پا نزنید!!
کسی که شعر سهراب سپهری را نمی‌فهمد و بی معنی می‌داند طبیعی است که اخراجی‌های 3 را بپسند و جدایی نادر از سیمین را خوب نداند.
آقای با فراست! تمام کنید این بچه‌بازی‌ها را شما بالای نیم قرن عمر دارید! این همه منتقد جوان، مطرحند؛ دست به این شامورتی‌بازی‌ها هم نمی‌زنند کمی بر علم نداشته‌تان تکیه کنید!!

 

ابراهیم حاتمی‌کیا

 

حال آقای حاتمی‌کیا خوب نیست

 

راستش مدت‌هاست قصد دارم از حاتمی‌کیا و اتفاقات رخ داده بنویسم اما آخر هم ننوشتم! چون هر چه فکر کردم دیدم حاتمی‌کیا چنان راه گم کرده که دیگر با سخن نمی‌توان او را به مسیر باز‌گرداند! اما خب چند خطی اینجا می‌نویسم تا در آرشیو نظرات "سینمای ما" بماند...
حاتمی‌کیا مدت‌هاست از کارگردانی که روزی محبوبم بود فاصله گرفته البته نه با سینمایی دعوت بلکه از زمان انتشار همان متن در مدح یه حبه قند! به بعد. پس از خواندن آن متن چنان بهت‌زده بودم که مدتی طول کشید تا باور کنم آنچه را خواندم نوشته‌ی کارگردان آژانس شیشه‌ای بوده است و شوک حاصل از آن نوشته هرگز از بین نرفت چون آن نامه این‌قدر بد بود، آن‌قدر کینه‌توزانه و صراحتا آن‌قدر از روی حسد بود که هیچ‌گاه نتوانم فراموشش کنم اما صحبت‌های آخر حاتمی‌کیا، او را در ذهنم خاک کرد؛ حلوایش را هم دادم و تمام!
همه می‌گویند این سلیقه است و می‌شود جدایی نادر از سیمن را دوست نداشت، اما من می‌گویم نه! اصلا امکان ندارد، اصلا مقدور نیست که جدایی نادر از سیمین را دوست نداشته باشی! و مقایسه‌ی یه حبه قند با آن هر‌چه‌قدر هم که یه حبه قند خوب باشد به مقایسه‌ی بارسلونا می‌ماند با استقلال تهران (هر دو خوب هستند شکی نیست اما مقایسه‌شان کمی غیر ممکن است حداقل برای من!) حالا فرض بگیریم که دوستان روزنامه‌نگار و منتقد درست می‌گویند و می‌شود جناب حاتمی‌کیا بر خلاف تمامی منتقدان دنیا جدایی نادر از سیمین را دوست نداشته باشد اما حتی بچه‌ای دو ساله می‌فهمد که اگر چیزی را دوست ندارد نباید صاحبش را به باد توهین و تهمت بگیرد! آقای حاتمی‌کیا که زمان بسیاری ست دو سالگی را سپری کردند!
جای اصغر فرهادی بودم اعاده‌ی حیثیت می کردم و کارگردان مذکور را وادار به عذرخواهی می‌کردم! اما خب ظاهرا منش فرهادی بالاتر از این حرف‌هاست و خیال دارد از کنار این بی‌حرمتی ها بگذرد. اما بد نیست آقای حاتمی‌کیا که انگار به کلی فراموش کرده که پیش‌تر چه منشی داشته، بداند ما ایرانی‌ها به واسطه‌ی این‌که اصغر فرهادی نام کشورمان را در سراسر جهان بر سر زبان‌ها انداخته است او را دوست داریم و اجازه نمی‌دهیم کارگردانی که سن و سالش را از یاد برده به سبب رشکی که بر موقعیت فرهادی می‌برد او را به باد توهین بگیرد؛ البته قطعا همه حال آقای حاتمی‌کیا را می‌فهمیم کارگردانی که همیشه آثاری شایسته‌ی تحسین ساخته اما به یک‌باره چنان افول کرده که خودش هم جا خورده! حال آقای حاتمی‌کیا خوب نیست و من این را می‌فهمم اما به عنوان هوادار سابق ایشان توصیه می‌کنم انرژی‌ای را که دارند مصروف خراب کردن وجهه‌شان نزد اصحاب رسانه و سینما می‌کنند را صرف فعالیت‌های سینمایی‌شان کنند شاید باز هم به روزهای اوج‌شان برگردند تا دیگر نیاز نباشد برای آرام کردن خودشان پست‌ترین و نازل‌ترین روش را انتخاب کنند.

/ 1 نظر / 16 بازدید
مریم

رفتار حاتمی‌ کیا فوق العاده زشت بود فراستی هم که اصلا جای بحث نداره! ولی خودمونیما وای از اون لحظه که تو عصبانی بشی[نیشخند]