همیشه شعبان یک بار هم رمضان!

اصغر فرهادی

 

همیشه شعبان یک بار هم رمضان!


پای اینترنت بودم و داشتم با دوستی حرف می‌زدم که گفت فرهادی امشب به وطن باز می‌گردد برای اطمینان حاصل پیدا کردن از این خبر دست به دامان موتور جست جوی گوگل شدم و دیدم که بله خبری هست مبنی بر این که اصغر فرهادی پاریس را به مقصد تهران ترک کرده است و حدود ساعت 11 شب به تهران خواهد رسید البته ناگفته نماند که هیچ کدام از این خبر ها منبع شناخته شده‌ای ندارد و همه حرف از منبعی آگاه و ناشناخته می‌زنند و عده‌ای می‌گویند خبر را از رسانه‌ای فرانسوی نقل می‌کنند.
این که فرهادی قصد عزیمت به وطن را دارد چرا نباید علنا بازگو شود؟ اگر او تا ساعتی دیگر در تهران است چرا اهالی رسانه باید با شک از هم دیگر بپرسند "واقعا فرهادی قراره بیاد؟ راسته؟" یعنی ما اصحاب رسانه که کارمان پوشش خبری و نشان دادن رویدادها به مردم است نباید بدانیم که واقعا این خبر صحت دارد یا خیر؟ اگر صحت دارد نباید آماده شویم تا پوشش خبری مناسبی از بازگشت کارگردان فیلم پر افتخار "جدایی نادر از سیمین" به وطن داشته باشیم؟ آیا مردم حق ندارند از طریق منابع موثق داخلی از این خبر مطلع شوند و در صورت تمایل به استقبال اصغر فرهادی بروند؟
فرض را بر این بگیریم که استقبال گسترده‌ی مردم از اصغر فرهادی ممکن است سبب اختلال در نظم شود که البته اگر هم بشود اشکالی ندارد؛ مگر ایران استرالیا را برد نظم کشور از شادی بهم نریخت؟ مگر هر بار سرخابی‌های تهران دربی برگزار می‌کنند شهر بهم نمی‌ریزد؟! و هزار مثال ورزشی دیگر حالا چه اشکالی دارد اگر یک بار هم نظم شهر یا کشور!! بهم بریزد برای سینما؟ همیشه شعبان یک بار هم رمضان!
با خبر شدن از اتفاقات رخ‌داده و اتفاقاتی که در حال وقوع است از جمله حقوق شهروندی افراد است و از اساسی‌ترین و مهم‌ترین وظایف رسانه؛ حالا من نمی‌دانم چرا فقط شبکه‌های اجتماعی که همگی فیلتر هستند باید این خبر را پخش کنند اما خبرگزاری‌های داخلی انگار نه انگار!
مهم‌تر از آن این که حالا فرضا به خاطر بر هم نخوردن نظم بهتر باشد که مردم با خبر نشوند و همهمه ایجاد نشود اما ما اصحاب رسانه که باید بدانیم تا حداقل خودمان را به دوربین و سایر لوازم تجهیز کنیم تا بتوانیم این مهم را به نوشته و تصاویر تبدیل کنیم تا ساعات آتی مردم بتوانند خبرهایش را از طریق خبرگزاری‌ها و جراید کشور دنبال کنند، قطعا خواندن خبرهایش آن هم وقتی که دیگر ساعاتی از وقوعش گذشته ایجاد بی‌نظمی نمی‌کند! صرفا پوشش خبری است و امری لازم و بایدی.
این اتفاق خوشایندی نیست که مردم برای گرفتن اخباری ساده دست به دامان انواع و اقسام فیلترشکن‌ها شوند تا بتوانند اخبار مرتبط با خودشان را در رسانه‌های غربی جستجو کنند.

1390.12.19


پی‌نوشت: این نوشته به علت مغایرت با سیاست حاکم اجازه‌ی انتشار نیافت!


/ 0 نظر / 13 بازدید