مشارکت فعال

فرج‌الله سلحشور

 

مشارکت فعال

 

اصولا در هر زمینه کارشناسان مرتبط با آن حوزه نظرات‌شان را درباره‌ی موضوعی خاص اظهار می‌دارند اما در کشور عزیز ما کلا مشارکت وجود دارد یعنی مثلا در حوزه‌ی سینما هر دوستی که طالب ابراز نظر باشد حرفش را می‌زند و جالب این‌که تأثیرش را هم می‌گذارد. مثلا سینمادار در امور وزارت ارشاد دخالت می‌کند و نه تنها حرفش را می‌زند بلکه به راحتی جلوی پروانه‌ی نمایش که صادر شده از تنها مرجع قانونی کشور است می‌ایستد و یک سالِ سینمایی آن کشور را خراب می‌کند؛ یا مثلا یک عده تحت عنوان انصار حزب‌الله با تظاهرات خودجودش کاملا فرهنگی! با فیلم‌هایی که دوست ندارند به مقابله می‌پردازند؛ یا مثلا فلان مدرس دانشگاه که علوم سیاسی درس می‌هد بنا به وظیفه‌ی نهی از منکر می‌شود پرچمدار مخالفین فیلم‌های ژانر خیانت! البته نه هر خیانتی اگر خیانت در مخاطب حس اشمئزاز ایجاد کند بلامانع است.* و هزاران مثال مشابه دیگر که زدن برخی‌شان خط قرمز است پس ناچارا باید بنده را معاف کنید چرا که ما نیز خواهان ادامه‌ی مشارکتیم و از بیان تمام مصادیق معذور.
این میان جالب‌ترین اتفاق وقتی می‌افتد که در حوزه‌ی سینما متخصصان البته ناچارا تا حدی مشارکت عمومی را برمی‌تابند که هم آن‌هایی که ارتباطی با این حوزه ندارند و به کارهای دیگر مشغولند می‌توانند حرفشان بزنند، هم بیکاران می‌توانند برای فرار از بیکاری و از سر تفنن در مباحث سینمایی مشارکت داشته باشند. چه چیزی از این بهتر؟ درِ سینما برای همگان باز است حتی دوستانی که بزرگترین فعالیت چند سال اخیرشان محدود بوده به ساختن سریالی پرهزینه و با کیفیتی نه چندان مطلوب.
بحثی راه می‌افتد بر سر این‌که فیلمی نباید اکران شود چون مضامینش اهانت به شهدا و خانواده‌شان است هنوز صحت این مدعا اثبات نشده، هنوز کارشناسان سینمایی اثر را ندیده و ارزیابی نکرده، یکی دست به مشارکت می‌زند و می‌گوید چهار نفرشان را اعدام کنید حساب کار دست بقیه می‌آید! ایشان که مدت‌هاست فعالیتی در عرصه‌ی سینما نداشته است و همواره در کلیه‌ی امور سینمایی مشارکت داشته‌اند همیشه نسبت به هم‌کیشان‌شان پیشرو هستند و اگر آن‌ها دستور توقیف می‌دهند و خودجوش به خیابان‌ها می‌آیند و تحصن می‌کنند ایشان یا افترا می‌بندد یا می‌گوید سازش کافی است یا حکم اعدام می‌دهد! اما راستش این مشارکت آخری‌شان مرا سخت نگران کرده است نه به این دلیل که ایشان حالا ایمان دارد سینماگرانی که پیش‌تر صهیونیست قلمدادشان کرده بود و سینمایی را که پیش‌تر ...خانه خوانده بود دیگر فقط با اعدام حداقل چهار نفر ممکن است اصلاح شود بلکه به این خاطر که اگر این روند مشارکت فعالانه ادامه داشته باشد ممکن است اقدام بعدی ایشان عملیات انتحاری باشد و اگر این باشد قطعا آن سینماگران صهیونیستی که از بین می‌روند که اهمیتی ندارند اما ما چه پاسخی داریم وقتی جهانیان سراغ کارگردان یوزاسیف از ما می‌گیرند؟

* ر.ک به گفتگوی صادق کوشکی با مجله 24 شماره‌ی آذر ماه

پی‌نوشت: من فیلم "یک خانواده محترم" را ندیده‌ام بنابراین نه طبعا می‌توانم موافق فحوایش باشم نه مخالفش، اما اگر این فیلم اهانتی به شهدا و خانواده‌شان کرده باشد قطعا کارشناسان متعهد و متدین سینما جلویش می‌ایستند اما وقتی می‌شود نظر کارشناسانه داد که فیلم برای عموم کارشناسان این حوزه اکران شود تا آن‌ها بتوانند نظرشان را اعلام کنند، دوستان اجازه بدهند ابتدا متخصصین امر اظهار نظر کنند بعدا به مشارکت بپردازند.

 

1391.9.5

لینک مطلب


/ 0 نظر / 19 بازدید