ورود خانم‌ها ممنوع!

ورود خانم‌ها ممنوع!

 

ورود آقایان ممنوع

 

فیلم‌های کمدی معمولا جذبم نمی‌کند و تمایلی به دیدنشان ندارم اما تبلیغات رسانه‌ای و دهان به دهان مردمی برای «ورود آقایان ممنوع» و استقبالی که در جشنواره‌ی فیلم فجر از آن شده بود سبب شد فیلم را در اولین روزهای اکرانش ببینم شاید حجم بالای تعاریفی که از فیلم شنیده بودم اینقدر توقعم را بالا برده بود که از دیدنش آن لذتی را که باید، نبردم. شاید اگر با دیدی که به سینمای کمدی ایران دارم فیلم را می‌دیدم مثل سایر دوستان برایم لذت بخش می‌شد؛ اما «ورود آقایان ممنوع» یک کمدی است با المان آشنای (دوست داشته باشید می‌توانید بخوانید تکراری!) نوشته‌های پیمان قاسم خانی؛ ظاهرا شوخی‌های جنسی جزء لاینفک نوشته‌های اوست. کپی برداری یا منصفانه گویم ایده‌ای هم که از فیلم کلاسیک غربی گرفته کاملا عیان و بارز است. فکر نمی‌کنم توقع بالایی باشد از نویسنده‌ی «مارمولک» که کمی خلاقانه‌تر عمل کند! پیش‌تر هم برای «سن پطرزبورگ» که دقیقا همین ویژگی‌ها را داشت نام پیمان قاسم خانی سر زبان افتاد اما کسی توجه نکرد که فیلمنامه آن کار ایده‌ای بود که «محمدرضا گلزار» با عنوان «ساندویچ سرد» نوشته بود و پیمان قاسم خانی فقط از‌‌ همان شوخی‌های جنسی که مخصوص خودش است به آن اضافه کرد و انصافا بازی تحسین برانگیز خودش و محسن تنابنده سبب شد کار بگیرد.

به هر حال آنچه بدان ایمان دارم این است که اگر ورود آقایان ممنوع را می‌شود تا انتها دید و تا حدودی هم لذت برد دلیلش کاربلدی رامبد جوان است نه فیلمنامه‌ی قاسم خانی؛ رامبد جوان مثل همیشه کارش را حساب شده پیش می‌برد و بر خلاف خیلی‌ها به فکر دیده شدن خودش نیست برای همین با اینکه هدایت لحظه به لحظه‌اش در بازی‌ها کاملا حس می‌شود اما بازیگرش را در چهارچوبی معین محدود نمی‌کند و این است که ویشکا آسایش تا این حد متفاوت ظاهر می‌شود و رضا عطاران به دور از لودگی و کنترل شده بازی می‌کند و حتی بازیگران نقش‌های فرعی مثل بهاره رهنما و فلامک جنیدی هم به چشم می‌آیند. مانی حقیقی که در «درباره‌ی الی» توانایی‌اش را در بازیگری اثبات کرده بود به نظرم در «ورود آقایان ممنوع» میخش را کوبیده و به شخصه منتظر بازی بعدی‌اش خواهم بود. دخترهای مدرسه هم واقعا مثل دانش آموزان در آمده‌اند و توی ذوق نمی‌زنند طبعا از دختر کتانی پوش و فرزند آتیلا پسیانی و فاطمه نقوی کمتر از این توقع نداشتم؛ دو دانش آموز دیگر هم انصافا مقابل این دو کم نمی‌آورند و به همراه هم تیم چهار نفره‌ی خوبی را تشکیل می‌دهند که البته پشت تمام این حس‌های خوب، کارگردانی خوب رامبد جوان خوابیده که اگر نبود این فیلم با کمدی‌های سر دستی تفاوت چندانی نمی‌کرد البته درست است که ورود آقایان ممنوع به کررات از شوخی‌های جنسی (از شوخی آقای دکتر در مورد خانم‌های باردار تا حرف‌های آقای دبیر در ماشین خانم مدیر) بهره می‌برد اما به هر دست آویزی هم برای خنداندن چنگ نمی‌زد از جمله بزن و برقص و پشت در دست شویی ایستادن و پیچ و تاب خوردن! که ظاهرا همین امر موجب خوشحالی دوستان منتقد شده و آن قدر سر ذوقشان آورده که بر این باورند این کمدی را می‌شود با خانواده دید! این قبول که پیمان قاسم خانی باهوش‌تر از این حرف هاست که مثل کمدی‌های مبتذل مخاطب را با شوخی‌هایی سردستی به خنده وا دارد اما این‌ها اصلا دلیل بر این نیست که ورود آقایان ممنوع مناسب با خانواده دیدن باشد البته در سینمای کمیک ما شاید یکی از بهترین گزینه هاست چون حداقل مثل «چارچنگولی» ناچار نیستی در پاسخ پرسش‌های فرد کوچکتری که کنارت نشسته سرت را پایین بیندازی!

ایرادی که کپی برداری از فیلم‌های غربی دارد این است که ایرانیزه نمی‌شود و همین غیر واقعی‌اش می‌کند البته ما در کمدی کپی برداری‌های موفق داشتیم که به خوبی بومی شده و کارهای خوبی از آب در آمدند و شاید اگر حالا اکران می‌شدند می‌توانسند خیلی بیشتر از این میزان فروش کنند فیلمی نظیر «آتش بس».

وقتی آقایان (در اینجا پیمان قاسم خانی و رامبد جوان) تصمیم می‌گیرند از خانم‌ها و احساساتشان حرف بزنند مشکلی که گریبانگیر کار می‌شود این است که با دید خودشان آن را تصویر می‌کنند دیدی مملو از اعتماد به نفس!

در مدرسه‌های دخترانه طبعا حضور معلمی با جنس مخالف حرف و حدیث‌های بسیار دارد اما الزاما همه عاشقش نمی‌شوند از بچه‌های مدرسه بگیر تا معلم ادبیات! آن هم آقایی با آن ویژگی‌های ظاهری، شاید اگر مانی حقیقی با‌‌ همان شمایل آقای دکتر نقش معلم را بازی می‌کرد کمی باور پذیر‌تر بود!! از طرفی تغییر و تحولات یک خانم مدیر بداخلاق به مدیری خوب و دوست داشتنی نیز با دید کاملا مردانه به تصویر کشیده شده مثلا اینکه خانمی که آرایش می‌کند، مقنعه‌ای را که تا روز قبل جلو بوده کمی عقب می‌گذارد و به واسطه‌ی آن موهای رنگ شده‌اش را به نمایش و همچنین اجازه می‌دهد مردی مدت‌ها به او زل بزند و از اینکه چقدر تغییر کرده و چقدر خوب شده حرف بزند و حتی وقتی مرد زیبایی را به قاب عینک مرتبط می‌داند عینکش را بر می‌دارد تا او متوجه شود که زیبایی در گرو عینک نیست! بسیار با فرهنگ است و دوست داشتنی و به تبع آن هر خانمی که حجاب کند، مو‌هایش را رنگ موهای حنا دختری در مزرعه! نکند، و آرایشی مطابق با آن رنگ مو نداشته باشد و اجازه ندهد مردی راجع به تغییرات ظاهری و زیبایی‌اش اظهار نظر کند آدمی دیو سیرت و غیر قابل تحمل است! چه دید مثبتی به خانم‌ها واقعا جای تشکر دارد، دست مریزاد.

ورود آقایان ممنوع برای من اصلا فیلم خوبی نبود به دلایلی که بر شمردم اما من به این نوع نگاه به خانم‌ها همچنین به این نوع شوخی‌ها برای خنداندن مخاطب عادت داشتم و دارم؛ آنچه باعث شد ناراحت سالن سینما را ترک کنم مهر تائید نویسندگان و دوستانی بود که رویشان حساب ویژه‌ای باز می‌کردم و انتظار نداشتم چنین کاری را تا این حد مدح کنند. ظاهرا من باید دور سینمای کمدی! را خط بکشم. کاش داریوش مهرجویی به جای «آسمان محبوب» ساختن چیزی مثل «اجاره نشین‌ها» روو می‌کرد و از همه مهم تر‌ای کاش «محمدرضا هنرمند» باز هم فیلم می‌ساخت چقدر دلم برای کمدی‌هایش تنگ شده...

کاش وقتی می‌خواستم وارد سینما شوم یک فمنیست واقعی و نه البته مثل مدیر مدرسه با مشکلات روانی! به من می‌گفت که ورود خانم‌ها ممنوع!

 

1390.4.10


/ 6 نظر / 5 بازدید
ستاره

واقعا جالب گفتی اینکه خانم ها در گروی زیبایی به این شکل مورد پسند و موجه جلوه کنن واقعا جای بحث داره... نمی دونم چرا انقدر اصرار دارن بگن خانوما منتظرن...[خنثی]

مریم

اصلا اینجوری به فیلم نگاه نکرده بودم یه کم بدبینانه نیست؟

محمدرضا

نمره نوشته ات : 20 اون قسمتی که نوشتی حضور معلمی با جنس مخالف حرف و حدیث‌ دارد و ... بیش از حد اغراق شده . [لبخند]

محمدرضا

منظورم این بود که اون تیکه از فیلم بیش از حد اغراق شده نه نوشته ات

نویسار

گپ پیرامون سینما شیرین است و دوست دارم اینجا در این باره گپ بزنیم اما متاسفانه فقط فیلم‌های داخلی می‌بینی. نوشته‌ی خوبی بود. دیدگاهت هم زاویه‌ی جدیدی داشت. باز هم سر می‌زنم. ممنون

همساز

سلام . علاقه ات به سینما از نوشته هایت در وبلاگ قبلی هم نمایان بود . شات آخر ، یک وبلاگ تخصصی ست احتمالن و این خیلی خوب است . زیاد فیلم نمی بینم . سالی حدود تعداد انگشتان دست . جرم ، جدایی ، یه حبه قند و اخراجی ها را سال قبل در سینما دیدم . و اما ورود آقایان ممنوع ... شاید به این خاطر ستایش شد که در این آَشفته بازار فیلم های لودگی و کلیشه ای و متاسفانه مزخرف که به نام طنز عرضه می شود کلاسی بالاتر داشت . و البته انتقاد هایت هم به مضمون وارد است . پایدار باشی