سینما روی سایلنت؟

هفت

 

 

سینما روی سایلنت؟

 

تنها راه عزیز شدن در این مملکت یا مردن است یا برکنار شدن؛ هرچه که باشی و یکی از این دو اتفاق برایت بیفتد یک عده هستند که مراتب حمایت‌شان را اعلام کنند. مردن که دیگر نهادینه شده و هرکه بمیرد اسطوره شده است و تمام. ولی در مورد برکنار شدن اگر کسی که قرار است جایگزین فرد برکنار شده شود خیلی مورد اقبال جمع مربوطه نباشد شرایط مهیا می‌شود برای بت‌سازی و سینه‌زنی زیر پرچم کسی که تا دیروز می‌خواستند سر به تنش نباشد! این که می‌گویم فقط حکایت "هفت" و "فریدون جیرانی" نیست در مورد همه چیز و همه کس صدق می‌کند؛ مثال بارز و به روزترش اتفاقاتی که بعد از ابقاء کفاشیان در ریاست فدراسیون فوتبال افتاد.
فریدون جیرانی همیشه در هفت محافظه‌کارانه و سلیقه‌ای عمل کرده است و من یکی با برکناری‌اش هرچقدر هم بد و غیر منتظره باشد هرگز نمی‌توانم اتفاقاتی را که در هفت افتاده و باعث و بانی‌اش شخص جیرانی بوده فراموش ‌کنم.
"هفت" مثال می‌زنم فقط جهت یادآوری:
1. پخش قسمتی مصاحبه‌ی فریماه فرجامی که صدای امین تارخ را هم درآورد.

2. انتخاب بازیگر فصل صرفا به این خاطر که شخص جیرانی بازی حسین یاری را پسنیده بود. این اقدام این‌قدر عجله‌ای و بی‌برنامه بود که نه تنها قبل از اتمام فصل اعلام شد بلکه در فصل زمستان به کل فراموش شد!

3. نقد قصه‌ی پریا که به طرز مضحکی به خوبی و خوشی برگزار شد و حتی به نظر می‌رسید نظر منتقد همیشه مخالف برنامه نسبت به قصه‌ی پریا مساعدتر از جدایی نادر از سیمین باشد!

4. نپرداختن به مسائل خانه‌ی سینما به رغم اهمیت موضوع برای اهالی رسانه و سینما.

5. قتل عام نقد و خراب کردن چهره‌ی منتقدین در یک برنامه‌ی اختصاصی سینما توسط تنها منتقد برنامه.

6. نپرداختن مناسب به جوایز عدیده‌ی جدایی نادر از سیمین.

7. نقد نکردن نارنجی پوش احتمالا به دلیل علاقه‌ی شخصی آقای جیرانی به مهرجویی که دلیلش احترام به سن و سال اعلام شد که نمی‌دانم فقط به خاطر همان چهار سالی که مسعود کیمیایی از داریوش مهرجویی کوچک‌تر است اجازه داده شد که خیلی راحت به بهانه نقد! منتقد برنامه آخرین ساخته‌ی کیمیایی را "پرت و پلا" قلمداد کند؟ ولی همان منتقد حق نداشت مهرجویی را نقد کند، یعنی واقعا چهار سال این قدر اهمیت دارد؟!

و مثال‌های متعدد دیگر که به واقع شرح همه‌شان را مجال نیست و از حوصله‌ی متن نیز خارج است.

حالا این فریدون خان جیرانی یک بار حرفی جنجالی زده و مسئولان را خوش نیامده که البته من حق می‌دهم. آدمی که همیشه خوشایند حرف بزند یک‌باره ساز مخالف بزند باید منتظر تصمیمات یک‌باره هم باشد! وگرنه چرا برای برنامه‌ی عادل فردوسی‌پور که بر خلاف نظر سینمادوستان "هفت" هیچ شباهتی به آن ندارد و باید حالا حالا بدود تا شاید به 90 ده سال پیش برسد از این اتفاقات نمی‌افتد؟ جیرانی از فردوسی‌پور تند و تیز‌تر است؟! هفت از نود جنجالی‌تر است؟
مسئولان اگر قصد در تغییر تیم هفت دارند چرا فقط تهیه‌کننده و مجری را تغییر داده‌اند؟ منتقد برنامه جزء تیم هفت محسوب نمی‌شود؟ یا شاید هفت ملک طلق ایشان است و حالا که آقای فراستی نیت کرده‌اند به جان سینما بیفتند و مشغول اسیدپاشی به چهره منتقدین باشند، باید امکانات لازم را داشته باشند؛ هرچه باشد ما باید از این پدیده استفاده کنیم و آن را در تاریخ ثبت کنیم اگر نسل ایشان ادامه نیابد ما در قبال آیندگان مسئولیم. حالا آیندگان دورتر به کنار اما باید بتوانیم در چشم بچه‌های‌مان نگاه کنیم؛ نه واقعا دست مسئولان درد نکند هر که برود و بیاید فراستی باید باشد.
مسئولان اشتباه کردند که با اولین ناملایمت فریدون خان را از برنامه‌ای که متعلق به خود اوست و ایده‌اش مال اوست کنار گذاشتند. از همه بدتر مسئولان خیلی اشتباه کرده‌اند که جاگزینی برای جیرانی انتخاب کرده‌اند که حتی در نشست‌های مطبوعاتی جشنواره‌ی سی‌ام به جای اجرا، یک مبصر تمام عیار بود و به مهارت هرچه تمام‌تر بدون نوشتن لیست بدها و خوب‌ها؛ "بدها" را ساکت می‌کرد. بله مسئولان اشتباه کردند و نباید جیرانی را با تمام سیاست‌های نادرستش این‌قدر ساده کنار می‌گذاشتند و آن هم به این سرعت؛ جیرانی نه الان که هیچ‌وقت فردوسی‌پور نبوده و نمی‌شود اما این درست نیست که یک نفر را از برنامه‌ای که خودش ساخته بیرون کنیم و جایش را به کسی بدهیم که هفت را به برنامه‌ای خثنی تبدیل کند؛ هرچه باشد هفت تنها تریبون رسمی سینمایی‌ها در رسانه‌ی ملی است و باید صدایی رسا داشته باشد، نباید دست کسی بیفتد که خوب بلد است "بدها" را ساکت کند آن هم در شرایطی که به قول دوستان صاحب نظری چون آقای سلحشور سینما مملو از "بدها" است! این‌طور پیش برود سینما به کل باید برود روی حالت سکوت!


1391.2.27

لینک مطلب

/ 0 نظر / 38 بازدید