دوستان مسلمان و متدین! دل شکستن و تهمت زدن گناه است و تاوانش سنگین...

برف روی کاج‌ها

 

دوستان مسلمان و متدین! دل شکستن و تهمت زدن گناه است و تاوانش سنگین...

 

لزوم نوشتن از "برف روی کاج‌ها" به دلیل اینکه این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های جشنواره‌ی گذشته بوده است، نیست یا به دلیل اینکه توانست سیمرغ ارزشمند بهترین فیلم از نگاه مردم را بگیرد. نه! اکران هم نشده خیالتان راحت! قرار هم نیست که بشود. لزوم نوشتن از این فیلم حتی برای شخص پیمان معادی هم نیست که با برف روی کاج‌ها نشان داده می‌توان روی اسمش حساب کرد و به واسطه‌ی نام او با خیال راحت بلیت خرید و روی صندلی سینما نشست و یک فیلم خوب دید. نوشتن از برف روی کاج‌ها آن هم حالا ربطی به مهناز افشار نیز ندارد که پیمان معادی توانسته بهترین بازی عمر سینمایی او را بگیرد و البته همین‌طور به بازی‌های شاخص دیگر، حتی قصد تحلیل و بررسی سکانس‌های فیلم هم نیست که همگی حساب‌شده‌اند و پشت‌شان هوش و ذکاوت نویسنده و کارگردان خوابیده که اتفاقا اینجا هردویشان یک نفر است. لزوم نوشتن از "برف روی کاج‌ها"ی توقیف شده آن هم در شرایط عجیب و غریب این روزها از آن‌جاست که ظاهرا دوستانی که با پافشاری روی موضع مخالف ایستاده‌اند یا فیلم دیگری را به جای برف روی کاج‌ها دیده‌اند یا این که درست سر بزنگاه‌های فیلم مشغول حرف زدن با بغل‌دستی‌شان یا خوردن پاپ کورن شده‌اند و در نتیجه درک صحیحی از فیلم ندارند. باید نوشت و توضیح داد که معادی در فیلمش چه گفته و آیا تمامی مردمی که برف روی کاج‌ها را پسندیده‌اند و آن را به عنوان فیلم برگزیده‌شان انتخاب کرده‌اند به اصول خانواده پایبند نبوده و مردمی بی‌دین و ایمان بوده‌اند؟ آیا تمام این افراد هیچ اهمیتی برای بنیان خانواده قائل نیستند که به راحتی خیانت کردن زنی شوهر دار را پسندیده‌اند؟ و آیا منتقدانی که قریب به اتفاقشان برف روی کاج‌ها را پسندیده و به گواه نظرسنجی مجله‌ی سینمایی 24 گفته‌اند که مشتاق دیدن فیلم‌های بعدی پیمان معادی‌اند همگی افرادی بدون تعهد اخلاقی و خانوادگی بوده‌اند؟!
پیش از این که از فیلم حرف بزنم و از اتهامات عجیب و غریبی که به آن وارد شده بنویسم باید این مهم را گوشزد کنم که من فیلم را سه بار دیده‌ام و تک تک لحظاتش را حفظم! نتیجتا به تمامی چیزهایی که در این متن می‌نویسم ایمان کامل دارم و با استناد بر حرف دیگران این سطور را نمی‌نگارم.
از بهمن‌ماه سال گذشته تا کنون هرکسی از من خواسته فیلم را برایش تعریف کنم نکردم تا تر و تازگی‌اش هنگام اکران حفظ شود. حتی در یادداشتی هم که در زمان خود جشنواره نوشتم از محتوای داستانی چیزی نگفتم که فیلم تا زمان اکران بکر و دست نخورده بماند اما حالا گمانم دیگر سکوت جایز نباشد چون مخالفین فیلم دارند فیلم دیگری را برای مخاطبان تعریف می‌کنند و از آن‌جا که هم فیلم را غلط تعریف می‌کنند هم جلوی اکران فیلم را گرفته‌اند بنابراین بدیهی است که کم کم افکار عمومی به سمت نظر دوستان برگردد از این رو لازم است آن‌هایی فیلم را دیده‌اند جهت تنویر افکار عمومی دست به قلم شوند.
فیلمی که دوستان آن را در ترویج خیانت می‌خوانند دقیقا در نقطه‌ی عکس گام برداشته و فیلمی است در تقبیح خیانت و در ستایش خانواده.
مردی متأهل با زنی مخفیانه ارتباط برقرار می‌کند و کار به جایی می‌کشد که با آن زن از کشور خارج می‌شود و در واقع زندگی‌اش را رها می‌کند. پس از رفتن او رویا (مهناز افشار) متوجه چند و چون این ارتباط می‌شود و تصمیم به جدایی می‌گیرد، او برای به فراموشی سپردن همسرش حتی دکور خانه را تغییر می‌دهد و مصمم است به جای غصه خوردن برای چیزی که از دست داده، زندگی کند. در سکانسی وقتی دوستش (ویشکا آسایش) از زندگی و شوهرش با او حرف می‌زند رویا در جواب می‌گوید او از امروز رسما مجرد است. این جمله کاملا حکایت از طلاق گرفتن او دارد تاکید رویا روی کلمه "رسما" و "مجرد" مخاطب را مطمئن می‌کند که او زنی مطلقه است. پس از آن این زن که با تدریس پیانو روزگار می‌گذارند با دایی یکی از شاگردانش که همسایه‌ی اوست آشنا می‌شود. مرد همسایه هرگز شوهر رویا را نمی‌بیند و اصلا متوجه نمی‌شود که او پیش‌تر همسر داشته، به واسطه‌ی رفت و آمدهای خوهرزاده‌اش به خانه‌ی رویا، دزدی‌ای که در فیلم اتفاق می‌افتد، همسایگی و علاقه به موسیقی کمی به رویا نزدیک می‌شود و با او به کنسرت می‌رود. در تمامی لحظاتی که این دو با هم هستند ما هر دو را در کنار هم و در یک نما می‌بینیم و اصلا کارگردان سعی نکرده با نشان دادن در و دیوار! وقتی این دو کنار هم هستند صحنه‌ی اروتیک خلق کند کاری که البته سایرین می‌کنند و مشکلی هم پیش نمی‌آید!
به نظر می‌رسد دوستانی که تأکید بر این دارند که برف روی کاج‌ها داستان زندگی زنی است که به شوهرش خیانت می‌کند یا تعریف دقیقی از خیانت ندارند یا متوجه نشده‌اند که رویا زنی مطلقه است نه شوهردار! حتی اگر او به همسایه‌ها از طلاقش چیزی نمی‌گوید برای این است که نمی‌خواهد به حساسیت ها دامن بزند. آن‌هایی که فیلم پیمان معادی را در جهت تخریب بنیان خانواده می‌بینند علاوه بر این که متوجه نکات اصلی فیلم نشده‌اند بلکه احتمالا با پرسش پایانی رویا هم مشکل دارند پرسشی که مصداق فحشا نیست! بلکه پرسشی لازم و ضروری است که مطرح کردنش مخاطب را به فکر وامی‌دارد. پایان‌بندی معادی در واقع نقدی است بر مردسالاری حاکم بر جامعه، نمی‌شود منکر این شد که در جامعه‌ی ما این تصور وجود دارد که می‌شود از خیانت مردان به راحتی چشم پوشید و گذشت کرد ولی حتی اگر زنی مطلقه با برادرش در خیابان راه برود باید داد بزند که این آقا برادر من است وگرنه باید پیه هزاران حرف و تهمت را به جان بخرد! این چالش مهمی است که معادی به درستی از پسش برآمده است. او باعث می‌شود فکر کنیم که چرا می‌شود فرار یک مرد با زنی دیگر را بخشید ولی نمی‌توان از داشتن حس خوب و کنسرت رفتن یک زن مطلقه با مرد همسایه گذشت؟!
برف روی کاج‌ها چوب چه چیز را می‌خورد؟ چرا آقایان مخالف یک بار دیگر با دقت فیلم را نمی‌بینند؟ چرا سعی نمی‌کنند حرف‌های سازندگان اثر را هم بشنوند؟ چرا جدیدا مخالفین دلشان می‌خواهد فقط حرف بزنند؟ چرا هیچکس نظر کارشناسان سینما را نمی‌شنود؟ چرا فیلم دغدغه‌مندی مثل برف روی کاج‌ها باید قربانی مسائل فرامتنی شود؟ چرا تمامی آنانی که فیلم را دوست داشتند باید به بی‌دینی و ضد خانواده بودن متهم شوند؟
آقایان مخالف می‌دانند که پیمان معادی چند سال وقت صرف نوشتن این فیلمنامه کرده است؟ مگر می‌شود کسی این همه سال عمر صرف کند برای ساختن فیلمی که تنها قصدش ترویج فحشاست؟
دوستان مسلمان و متدین! این رسم مسلمانی نیست همه را کافر و بی‌خانواده بشمارید و بدون این که ببینید و بشنوید حرف بزنید.
پیمان معادی سکوت کرده نه برای این‌که حرفی ندارد او سکوت کرده چون می‌داند کسی طالب شنیدن نیست، چون می‌بیند آن‌هایی که از فیلمش حرف می‌زنند فیلمش را به درستی و کامل ندیده‌اند! او سکوت کرده چرا که با دغدغه‌ی خانواده فیلم ساخته است اما دقیقا محکوم است به عکسش!
دوستان مسلمان و متدین! دل شکستن و تهمت زدن گناه است و تاوانش سنگین...


1391.9.10

لینک مطلب

/ 0 نظر / 54 بازدید