به بهانه‌ی خبر خوش اکران شدن فیلم محبوبم در پایان مهر ماه

پیمان معادی

 

به بهانه‌ی خبر خوش اکران شدن فیلم محبوبم در پایان مهر ماه

 

فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره‌ی سی‌ام به حدی نازل بودند که به زحمت می‌شد وقتی نظرت را راجع به بهترین فیلم‌ها می‌پرسیدند بتوانی به تعداد انگشتان یک دست از فیلم‌های خوب نام ببری، اما در این میان سری از سرها سوا بود اولین ساخته‌ی پیمان معادی عزیز با بازی فوق‌العاده‌ی مهناز افشار که از همیشه‌اش بهتر است و بازی همیشه شیرین صابر ابر و البته درخشش بازیگران دیگر که تنها لحظاتی کوتاه مقابل دوربین معادی قرار گرفتند، سیاه و سفید بودنش میان این رنگانگ‌های مصنوعی این‌قدر چسبید که بابتش جداگانه از معادی تشکر کردم.
"برف روی کاج‌ها" بی‌شک بهترین فیلم جشنواره‌ی سی‌ام بود که به دلایل عجیب و غریب ندید گرفته شد اما مطابق معمول مردم دیدند آن‌چه را باید تا پیمان معادی که فیلم خوش‌ساختش قادر بود جمعی از سیمرغ‌ها را به خانه ببرد فقط سیمرغ تماشاگران را در دست بگیرد و ارزشمندترین سیمرغ جشنواره‌‌ای را از آنِ خود کند که سیمرغ‌هایش ارزش چندانی نداشتند!
آن روز بعد از دیدن ساخته فوق‌العاده‌ی پیمان معادی که نگاه‌اش به زنان را بسیار دوست می‌داشتم و با دیدنش حس شیرینی را تجربه کردم (که هنگام اکران فیلم از آن حس خواهم نوشت) به پیمان معادی گفتم چه خوب است که سه سال پیاپی در زیباترین لحظات سینمایی‌مان نام تو بوده، از او تشکر کردم و وقتی درباره‌ی الی، خاطرات شیرین جدایی نادر از سیمین و برف روی کاج‌ها از لحظه‌ای از ذهنم گذشت گریه‌ام گرفت و با صدایی که دورگه شده بود به پیمان گفتم: مرسی برای این همه حس خوب...
بغض من پیمان را متعجب کرده بود یا هرچیز دیگر نمی‌دانم اما گفت: "آخی... ممنون از تو و حس خوبی که دادی"
همان موقع نوشته‌ای را که ضمیمه‌ی این یادداشت است را برای او نوشتم تا سهیم باشم در مژده دادن تولد کارگردانی باهوش.
از همان اول که صحبت از این بود که ممکن است این فیلم در اکران با مشکل مواجه شود و بعدها که جدی شد و صحبت از این به میان آمد که فیلم ترویج خیانت! است و قبح این مسئله را در مورد بانوان ریخته!! واقعا بیشتر از هرکسی برای این حرف‌ها و تصمیمات بلاهت‌بار غصه خوردم و حالا که خبر رسیده اواخر مهر اکران خواهد شد و ظاهرا آقایان از خر شیطان پیاده شده‌اند بیش‌تر از هرکسی خوشحالم؛ برف روی کاج‌ها را تا به حال دو بار دیده‌ام و می‌دانم وقتی به اکران عمومی درآید یک‌بار دیدنش آن‌طور که باید راضی‌ام نمی‌کند و از حالا می‌دانم که اگر آقایان دوباره سوار بر خر شیطان نشوند و آنچه در ذهن بیمارشان چرخ می‌خورد به فیلم سنجاق نکنند! برف روی کاج‌ها را چندین بار دیگر بر پرده‌ی نقره‌ای خواهم دید.


1391.6.8

/ 2 نظر / 22 بازدید
بیهوده گو

فیلمش رو ندیدم. باید کار خوبی باشه اونطور که شما گفتید.

غزال

سلام خيلي خوشحالم بالاخره يكي پيدا شد از سياه و سفيد بودن فيلم خوشش بياد دقيقا مثل خودم.همه ميگن چرا رنگي نيست!من هم مثل شما خيلي برف روي كاج ها را دوست دارم.