چرا کاهانی در اسب حیوان نجیبی است بازی را برده؟

اسب حیوان نجیبی است

 

 

چرا کاهانی در "اسب حیوان نجیبی است" بازی را برده؟

 

روزی که در پردیس سینمایی شکوفه به تماشای آخرین ساخته‌ی پر جنجال عبدالرضا کاهانی نشستم هنوز مطمئن نبودم راضی سالن سینما را ترک خواهم کرد یا خیر، اما کاهانی از همان شروع مرا متوجه کرد که این بار بازی را برده است.
وقتی که عطاران را با لباس پلیس دیدم و خودم را آماده کردم برای شنیدن قهقهه‌هایی که تمام سالن را پر کند و در نهایت تعجب دیدم که نه، عطاران بنا نیست مخاطبش را روده بُر کند و فقط قرار است او را به لبخندی میهمان کند اولین برگ برنده‌ی کاهانی را حس کردم؛ عطارانی کنترل شده که با لودگی فرسنگ‌ها فاصله دارد و در موقعیتی کمیک مخاطب را در فراز و نشیب‌های اجتماعی و تلخ فیلم همراهی می‌کند.
وقتی کاهانی اولین امتیاز مثبت را در ذهنم گرفت و وادارم کرد تکیه‌ام را از صندلی سینما برگیرم و خیلی جدی به پرده خیره شوم سعی کردم کمی منتقدانه‌تر! تصاویر را از نظر بگذرانم برای همین وقتی بازی‌هایی روان و دوست داشتنی یکی پس دیگری از مقابل چشمان می‌گذشت با خودم گفتم: "این همه بازیگر فوق‌العاده، از این کَست توقعی جز این نمی‌رود" اما طولی نکشید که شخصیت‌پردازی‌های فوق‌العاده‌ی کاهانی "اسب حیوان نجیبی است" را بی‌هیچ اما و اگری به نام خود او ثبت کرد نه بازیگرهایش، در واقع بازیگرها همگی کاهانیزه! شده بودند. تمام شخصیت‌های دوست داشتنی و باور پذیر "اسب..." متعلق به سینمای کاهانی‌اند و به جز پارسا پیروزفر هیچ کدام‌شان خارج از این فیلم این گونه نیستند. اما پارسا پیروز فر همانی است که در "اینجا بدون من" بوده، او هیچ تفاوتی با "رضا" ی "این جا بدون من" ندارد؛ همان رفتارها، همان حرکات و حتی همان گریم اما این ایراد (همانندی بازی در دو فیلم متفاوت) متوجه شخص پیروز فر است نه کاهانی چرا که "اسب..." زودتر از "اینجا بدون من" ساخته شده و نتیجتا شخصیت متعلق به کاهانی است؛ هرچند مخاطب عام وظیفه‌ای ندارد برای تشخیص بازی خوب پیروزفر در مورد تاریخ ساخت و اکران فیلم‌ها تحقیق کند! این تمایز باید آنقدر هویدا باشد که زمان اکران تفاوتی در روند کار نداشته باشد.
وقتی که لحظه به لحظه با شخصیت‌های داستان خو می‌گرفتم و در قصه‌ی ساده و تلخ "اسب..." غرق می‌شدم چیزی که نظرم را جلب می‌کرد و به تحسینم وا می‌داشت حرف‌هایی بود که هم زیاد بود، هم پی در پی، هم در نهایت سادگی عمیق و در عین حال بی لکنت؛ کاهانی در "هیچ" هم حرف‌های بسیاری زده بود اما گاهی آنچه که می‌خواست در لحظه منتقل نمی‌شد و شاید هم هیچ وقت، "هیچ" شاید بی لکنت بود اما ثقیل حرف می‌زد و به مراتب کم حرف‌تر از "اسب..." بود؛ یکی از دلایلی که مطمئنم می کند کاهانی بازی را برده همین پرحرفی "اسب..." است، پر حرفیِ پر مغزی که هرگز به لکنت نمی‌افتد.
حالا که مدتی است آخرین ساخته‌ی کاهانی روی پرده‌ی سینما خود نمایی می‌کند این که معتبرترین مجلات سینمایی کشور عکس جلدشان بازیگر نقش اول فیلم اوست یعنی کاهانی همه را متأثر کرده و هدف هنر تأثیر گذاری است و این یعنی کاهانی بازی را برده.
وقتی فیلمی را منتقدان دوست می‌دارند و برایش دست به قلم می شوند چه نقدها مثبت باشد چه منفی همین که منتقدین را که جزء مخاطبان مهم و حرفه‌ای سینما محسوب می‌شوند به واکنش وا داشته یعنی بازی را برده اما کاهانی در این بُرد گامی به پیش است چرا که او منتقدان سخت سلیقه را به تحسین واداشته است.
اینجا برای این که برنده بودن کاهانی را ملموس کنم ناگزیرم به قیاس، "سربازهای جمعه" سکانسی دوست داشتنی و تأثیر گذار دارد که "مریلا زارعی" به خاطرش سیمرغ بهترین بازیگر مکمل زن را به خانه برد؛ سکانسی که دو سو دارد کیمیایی و زارعی، زارعی در آن سکانس تنهاست شاید بقیه حضور دارند اما بی کلام، سکانس و فضا در اختیار زارعی است دوربین او را می گیرد و از آن جا که بازی‌اش با بازیگری دیگر تسهیم نمی‌شود جای جولان بیشتری دارد و این قطعا هنر "مسعود کیمیایی" است که می‌تواند بازیگرش را در یک سکانس چنان به رخ بکشد که همه حضورش را حس کنند. "اسب..." بازیگر تک سکانس و تک پلانی زیاد دارد اما در ابتدای فیلم بابک حمیدیان و ماهایا پطروسیان به خوبی خودشان را نشان می دهند و حضور کم‌شان سبب نمی‌شود که مخاطبان آن‌ها را فراموش کنند. در آن صحنه نه پطروسیان نه حمیدیان تنها نیستند ابتدا هر دو با هم هستند و بعد عطاران و رضایی به آن جمع می‌پیوندند. این شلوغ بودن صحنه باید طبیعتا فرصت دیده شدن را از آن‌ها بگیرد اما این اتفاق نمی‌افتد و آن دو شخصیتی کامل را ایفا می‌کنند و آن شخصیت را به رخ می‌کشند و برای خودشان شناسنامه دست و پا می‌کنند این ماهیت پیدا کردن دو شخصیت فرعی با نقشی بسیار کوتاه حاصل خوش فکر بودن کاهانی و البته هنر بازیگرانش است. این‌که شخصیت‌های فرعی "اسب..." برای مخاطب مهم می‌شوند یکی از دلایل مهم برنده بودن کاهانی است.
وقتی شخصیت‌های داستان این‌قدر باور پذیر می‌شوند و اهمیت پیدا می‌کنند که حتی مخاطب با شخصیت "ندا" (همسر مسعود) ارتباط بر قرار می‌کند و در آن صحنه‌ای که مسعود (حبیب رضایی) دارد با او تلفنی صحبت می‌کند و به او این اطمینان را می‌دهد که "پول رو جور شده بدون" در حالی که پولی وجود ندارد نگران مسعود می‌شوی که باید به ندا چه بگوید یا این که ندا چه حالی می‌شود وقتی بفهمد همسرش نتوانسته پولی جور کند؛ واقعا از نظر من اتفاق کمی نیست حسی که مخاطب به ندا پیدا می‌کند، شخصیتی که بازیگری نقشش را ایفا نمی‌کند، مقابل دوربین قرار نگرفته، اکتی انجام نداده و حتی صدایش هم شنیده نمی‌شود! واقعا کاهانی بازی را نبرده وقتی حتی شخصیتی که در فیلمش هیچ تصویر و صدایی ندارد مخاطب را به همذات‌پنداری وا می‌دارد؟
کاهانی بازی را برده چون در تمام طول نمایش فیلمش لحظه‌ای به ساعتم نگاه نکردم.
کاهانی بازی را برده چون وقتی تیتراژ پایانی فیلمش بالا می‌آید نمی‌توانی آنا از روی صندلی بلند شوی، نمی‌توانی وقتی سینما را ترک می‌کنی و در راه منزل یا محل کارت هستی ذهنت را از آدم‌های فیلمش خالی کنی، نمی‌توانی فکر نکنی که ما بقی پول چطور فراهم می‌شود؟ نمی توانی فکر نکنی زن صاحب خانه با مستأجرش چه کار می‌کند؟ نمی‌توانی فکر نکنی که برزو (پارسا پیروز فر) بالاخره می‌تواند موسیقی دلخواهش را به دیگران بفهماند؟ آیا او می‌تواند با زنی که لب به تحقیر او می‌گشاید و در حالی که حکیمه (مهتاب کرامتی) همسر سابق پیمان (کارن همایونفر) به او می‌گوید که اگر هما (همسر برزو) نبود او را بیشتر دوست می‌داشت و برزو هم با لحنی پر حسرت و البته مطمئن می‌گوید "منم اگه هما نبود بیشتر دوستت داشتم" زندگی کند؟ سرنوشت نسترن (باران کوثری) که با هر بگو مگو مجبور است کلید آن آموزشگاه را به پیمان تحویل دهد و ترس بی کسی و بی پناهی لحظه‌ای سرخوشیِ کاملا دروغینش را خاموش کند، چه می‌شود؟ حتی نمی‌شود به این فکر نکرد که آن راننده‌ی وسواسی که حتی طاقت نداشت جای دست مسافرش روی ماشینش بماند خسارتش را از حکیمه که صندوق عقب ماشینش را کاملا خراب کرده می‌گیرد یا نه؟ اصلا چطور با ماشین خراب شده‌اش کنار می‌آید؟!
نمی‌شود فکر نکرد که آن مأمورِ پلیس قلابی که انگار آمده تا آباد کند ـ از همان اول که اصرار دارد سنگ کنار آیفون آن خانه را درست کند تا سوالی نصیحت آمیز که از آن جوانی که با دوستانش مشغول بطری بازی بوده می‌پرسد: "آخه اینم شد کار؟" ـ و از تمام چیزهایی که از سر شب تلکه کرده تا صبح تنها چیزی که برایش مانده آن عطری است که زن صاحب‌خانه گرفت، کفش‌هایش که نصیب پاهای سرد نسترن شد تا شاید نسترن برای اولین بار طعم محبت و گرمای بی‌هوس را بچشد و پول‌هایش برای مسعود و ندا؛ چه سر نوشتی پیدا می کند؟ حتی نمی‌شود زیر لب نگویی: "شاید اگر دزد نشده بود و موقعیت اجتماعی خوبی داشت با آن همه دقت و هوش پلیس خوبی می شد!"
در این میان شاید تنها شخصی که ذهن را مشغول نکند شخصیتی است که مهران احمدی آن را ایفا کرده که در "اسب..." جا نیفتاده است و مشخص نیست دقیقا بناست چه پیامی را منتقل کند. گرچه مهتاب کرامتی هم آن چنان که باید در نقش یک معتاد باور پذیر نیست و صحنه‌ی زد و خوردش با باران کوثری بد جوری توی ذوف می‌زند اما در هر حال نمی‌شود کاملا منکر تأثیر گذاری‌اش شد و آن را از ذهن پاک کرد.
کاهانی بازی را برده چون کمدی تلخش باورپذیر درآمده و بی‌نهایت تأثیر گذار تا آنجا که بارها بغض در گلویم نشاند و حتی اشکم را در آورد!
کاهانی بازی را برده چون این روزها هر که را می‌بینم دیگری را به دیدن این فیلم تشویق می‌کند.
کاهانی بازی را برده چون حتی دیگر نمی‌شود "سهراب سپهری" خواند بی آن که یاد او افتاد!
این روزها هرکسی می خواهد از "اسب..." صحبت کند می‌گوید سینمای کاهانی... ، او با کمتر از چهل سال سن سینمایی به نام خودش ثبت کرده این یکی مهم‌ترین دلایل بردن او در این بازی است.
بله چه ما بخواهیم چه نخواهیم، کاهانی در "اسب حیوان نجیبی است" بازی را برده.

1390.10.15

لینک مطلب

/ 0 نظر / 4 بازدید