مصاحبه‌ام با الهه حصاری در روزنامه‌ی قانون به بهانه‌ی "بی‌تابی بی‌تا"

الهه حصاری

 

تصمیم دارم انتخاب‌های خوبی داشته باشم حتی اگر یک فیلم در سال باشد و نقش محوری نداشته باشم.
دوست داشتم حتما بی‌تا را بازی کنم

 


مرسده مقیمی ـ الهه حصاری مربی یوگاست اما عشق و علاقه‌اش به سینما سبب شده ابتدا از کلاس‌های بازیگری سر درآورد و حالا در کنار ورزش به بازیگری نیز مشغول باشد. او تنها 23 سال دارد و برای رسیدن به هدفش باید حالا حالاها تلاش کند. راه طولانی است و پرپیچ و خم اما او هم جوان است هم پرانرژی.
الهه حصاری ظهر یک روز تعطیل میهمان روزنامه‌ی قانون بود تا با او گپی پیرامون "بی‌تابی بی‌تا" بزنیم، اما صحبت‌مان تنها به این فیلم محدود نشد و در انتها نقبی زدیم به چگونگی حضورش در فیلم تحسین‌شده‌ی "قاعده‌ی تصادف" و این‌که تصمیم دارد راهی را که تازه شروع کرده چگونه ادامه دهد؟

 

چه عواملی سبب شد تا در نقش بی‌تا بازی کنی؟

بعد از فیلم "زن‌ها شگفت‌انگیزند" که در آن کار هم با آقای مهرداد فرید همکاری داشتم ایشان فیلمنامه‌ی "بی‌تابی بی‌تا" را به من داد اول فکر می‌کردم چون با هم همکاری داشتیم می‌خواهد نظرم را بداند اما بعد که فیلمنامه را خواندم گفت که مرا برای نقش بی‌تا در نظر گرفته است. برای من هم بسیار جذاب بود چرا که بی‌تا نقش محوری داشت و کل فیلم روی دوش او بود معمولا وقتی نقش اصلی یک فیلم زن است کارگردان سراغ سوپراستارها می‌رود و برای من بسیار هیجان‌انگیز بود نقشی را ایفا کنم که محوریت قصه حول آن می‌گردد. علاوه بر این‌که تجربه‌ی قبلی‌ام در فیلم آقای فرید کاملا متفاوت با این نقش بود من آنجا نقش یک دختر خیابانی را ایفا می‌کردم اما بی‌تا غمگین، درون‌گرا و در عین حال مستقل است و دوست داشتم نقشی متفاوت را تجربه کنم.

 

اگر فیلمنامه‌ی "بی‌تابی بی‌تا" از سوی شخصی جز مهرداد فرید که قبلا با او همکاری داشته‌ای پیشنهاد می‌شد باز هم استقبال می‌کردی؟ در واقع می‌خواهم بدانم چقدر نام فرید تو را برای حضور در این فیلم ترغیب کرد؟

قطعا این موضوع بسیار تأثیر داشت. آقای فرید آدمی بسیار آرام و منطقی است. می‌توانی با او درباره‌ی نقشت صحبت کنی، نظر بدهی و مشورت کنی، طبعا برای یک بازیگر اتفاق خوشایندی است که بتواند با کارگردانش راحت صحبت کند و به تبادل نظر بپردازد. حضور ایشان برایم بسیار اهمیت داشت شاید هشتاد درصد؛ اما این هم وسوسه‌انگیز بود که بازیگر تازه‌کاری مثل من که مشغول کسب تجربه و یادگیری است نقشی محوری را ایفا کند و دوست داشتم که حتما بی‌تا را بازی کنم.

 

اولین بار است که نقشی محوری بازی می‌کنی، این‌که در اولین تجربه مقابل بازیگری فعال و با سابقه‌ای نظیر حامد بهداد قرار بگیری برایت سخت نبود؟

به هیچ عنوان، من روزی که فهمیدم ایشان قرارداد بستند بسیار خوشحال شدم چون می‌دانستم اگر ایشان نپذیرد آقای فرید گزینه‌های دیگری را در ذهن دارد و خوشحال شدم که ایشان پذیرفت مقابل یک بازیگر کم‌تجربه مثل من قرار بگیرد. حامد بهداد مهربان و حرفه‌ای است همین باعث می‌شد نه تنها کار با او سخت نباشد بلکه بتوانم چیزهای بسیاری از ایشان یاد بگیرم، آن‌قدر که بعد از پایان فیلم‌برداری "بی‌تابی بی‌تا" احساس می‌کردم به اندازه‌ی پنج کار متفاوت، یاد گرفته‌ام. حامد بهداد علاوه بر این با تجربه است، در بازیگری بسیار باهوش عمل می‌کند.

 

نظر قریب به اتفاق منتقدان بر این است که "بی‌تابی بی‌تا" اثر قابل دفاعی نیست مخصوصا از نظر فیلمنامه؛ با توجه به این‌که برای اولین بار بنا بود مخاطب تو را در نقش اصلی و محوری ببیند برایت مهم نبود کارشناسان سینمایی تصویر خوبی از تو داشته باشند و منتظر کاری با فیلمنامه‌ی قوی‌تر شوی؟

نمی‌توانیم صد در صد بگویم که منتقدان این فیلم را دوست نداشتند چرا که نظرات متفاوت است. برای مثال در نشست نقد و بررسی‌ای که در سینما رازی داشتیم آقای جواد طوسی فیلم را دوست داشت و در موضع موافق بود. البته قطعا هر فیلمی ایراداتی دارد و نمی‌شود گفت فیلم بی‌نقص است مخصوصا از نظر فیلمنامه به ویژه که برای فیلمنامه‌نویسی و به تصویر کشیدن خیلی مسائل ما با مشکل مواجهیم. من پیش از "زن‌ها شگفت‌انگیزند" در نقش‌ها کوتاهی بازی کرده بودم اما در آن فیلم یکی از نقش‌های اصلی را داشتم و بعد از آن هم دو کار با خانم مانیا اکبری همکاری کردم که باز نقش اصلی بود که البته اکران نشده، بعد که فیلمنامه‌ی "بی‌تابی بی‌تا" را خواندم احساس کردم که دوست دارم این نقش را بازی کنم و به این فکر نمی‌کردم که بعدها بازخورد منتقدان چه خواهد بود. همین که بی‌تا هم نقشی متفاوت بود هم از خودم فاصله داشت و بسیار درون‌گرا بود طوری که بنا بود حتی در بدترین شرایط ما اشک او را نبینیم برایم جذاب بود که آن را بازی کنم.

 

بی‌تا دختری است از قشر آسیب‌پذیر جامعه برای نزدیک شدن به این نقش چه کار کردی؟

نزدیک شدن به این نقش خیلی دشوار نبود همان اول که فیلمنامه را خواندم احساس کردم می‌تونم جای بی‌تا باشم، درست است که خودم از آن دور بودم اما دور و بر همه‌ی ما پر است از امثال بی‌تا و می‌توان آن‌ها را دید. خانم آزیتا حاجیان همیشه می‌گفت برای نقشی که می‌خواهی بازی کنی یک بیوگرافی تعیین کن و من این کار را کردم و با خودم فکر کردم بی‌تا از ابتدا چگونه بوده است آن زمانی که پدرش زنده بود و همین باعث شد راحت‌تر به این شخصیت برسم حتی سعی کردم مدتی با بی‌تا زندگی کنم با لباس‌های او می‌رفتم خانه سوار مترو می‌شدم و ...

 

درد آدم‌های قصه‌ی "بی‌تابی بی‌تا" چیست؟ بهتر بگویم، از موضع بازیگرِ این فیلم، دغدغه‌ی آن را چه می‌بینی؟

در درجه‌ی اول این فیلم ارتباط زیادی با هم‌سن و سالان خودم برقرار می‌کند و به نظرم می‌خواهد بگوید اگر در بدترین شرایط قرار گرفتی حتی اگر به تو تهمت زدند محکم بایست و از هویت خودت دفاع کن، خودت را اثبات کن. من خودم از این فیلم یاد گرفتم تا در هر شرایطی قوی باشم. البته این را هم بگویم که خود آقای فرید می‌گفت این فیلم بنا نیست پیام خیلی خاصی داشته باشد و می‌خواهد مخاطب را سرگرم کند در عین حال حرفش را هم بزند.

 

رابطه‌ی بی‌تا و امیر (حامد بهداد) دقیقا چیست؟ به نظر می‌آید بی‌تا به او علاقه‌مند است.

بله درست است این دو به هم علاقه دارند اما از اول بنا بود این محبت و علاقه را خیلی علنی نشان ندهیم و پنهان باشد در حد اشاره‌هایی کوچک مثل یک لبخند معنادار اما امیر شخصیتی خاکستری دارد. بی‌تا جایی که می‌فهمد او فاکتورها را دستکاری کرده از او ناامید می‌شود.

 

این علاقه‌ای پنهانی که می‌گویی در بی‌تا دیده می‌شود اما در امیر نه، ما حس دوطرفه‌ای نمی‌بینیم بیشتر به نظر می‌آید او قصد سوءاستفاده از بی‌تا را داشته باشد در همه‌ی موارد! مثلا امیر پول‌هایی را که دزدیده در کیف بی‌تا گذاشته، وقتی بی‌تا به خانه‌ی او پناه می‌برد قصد سوءاستفاده از او را دارد، حتی وقتی دنبال کارها او در کلانتری می‌افتد در ادامه متوجه می‌شویم این از روی علاقه نبوده و صرفا عذاب وجدان است.

البته در آن سکانسی که بی‌تا به خانه‌اش رفته حالت عادی ندارد مشروب مصرف کرده اما در باقی لحظات قرار بود حس دو طرفه باشد و این در فیلمنامه بود.

 

"بی‌تابی بی‌تا" ابتدا در لیست تحریمی حوزه‌ی هنری بود اما بعد مدتی از این لیست خارج شد، کمی در این باره توضیح می‌دهی؟

سوءتفاهماتی راجع به فیلم وجود داشت. مثلا با آن صحنه‌ای که بی‌تا وارد خانه‌ی امیر می‌شود مشکل داشتند. یا روی محرم بودن مادر بی‌تا و آقا ناصر تأکید داشتند. طوری که ابتدا این محرمیت در فیلمنامه نبود و بعد اضافه شد و در جاهایی فیلمنامه به کلی تغییر کرد. در فیلمنامه‌ی اولیه ابهامات بیشتری وجود داشت که برای رفع سوءتفاهم آقای فرید تصمیم گرفت تغییراتی ایجاد کند. حتی پایان‌بندی هم تغییر کرد.

 

با خارج شدن فیلم از لیست تحریمی حوزه‌ی هنری فیلم، سینماهای زیادی در تهران و شهرستان‌ها در اختیار دارد ولی با این وجود فروش خوبی نداشته است، فکر می‌کنی علتش چیست و آیا این روند در روزهای آتی تغییری خواهد کرد؟

به نظرم در این چند وقت اخیر کلا فیلم‌ها فروش خوبی نداشته است علاوه بر این‌که این فیلم تبلیغاتی هم ندارد و در بخش خصوصی هم ساخته شده که متأسفانه در حق بخش خصوصی اجحاف می‌شود. به نظرم اگر "بی‌تابی بی‌تا" کمی بیشتر روی پرده بماند می‌تواند از طریق تبلیغات دهان به دهان دیده شود. در مورد این‌که در روز‌های آینده ممکن است فروش فیلم بیشتر شود هم باید بگم که فکر می‌کنم این اتفاق بیفتد چرا که پنج‌شنبه ساعت 7 عصر من این فیلم را در سینما آزادی دیدم که سالن نسبتا بزرگی بود و کاملا پر شده بود.

 

رشته‌ی تحصیلی‌ات تربیت‌بدنی است و می‌دانم در این حوزه فعالیت می‌کنی چه شد که به سمت سینما کشیده شدی؟

من عاشق ورزشم و دغدغه‌ی اصلی‌ام هم ورزش است اما خب وقتی مجلات سینمایی را می‌خواندم همیشه این موضوع پسِ ذهنم بود و فکر هم نمی‌کردم عملی شود ولی تصمیم گرفتم در کلاس‌های بازیگری شرکت کنم. یک سال و شش ماه زیر نظر استادانی چون آزیتا حاجیان، رامبد جوان، بهاره رهنما، فریدون جیرانی و ... آموزش دیدم. بعد از پایان این کلاس‌ها بنا بود هرکسی نمره‌ی خوبی آورد برای نقشی دعوت شود و من چون از همان ابتدا عاشق پرده‌ی سینما بودم ترجیح دادم کارم را با سینما شروع کنم.

 

تنها فیلمی که در آن به ایفای نقش پرداختی و نظر مثبت غالب منتقدان را به خود جلب کرده است "قاعده‌ی تصادف" است. چطور شد که به تیم بهزادی پیوستی؟

از طرف دفتر آقای بهزادی با من تماس گرفتند برای نقش لادن با من صحبت شد، همان موقع آقای بهزادی فیلمنامه را به من داد تا چند صفحه‌ای را بخوانم و گفت که لادن چون شهرستانی است و از باقی بچه‌های گروه کم‌سن و سال‌تر است با سایر شخصیت‌ها تفاوت دارد و به من گفت که تو پانزدهمین نفری هستی که برای این نقش می‌آیی، من بازی‌ای از تو ندیدم و اگر هم دیده بودم به آن‌ها کاری نداشتم چرا که اینجا باید بازی‌ای که من می‌خواهم را بکنی. من هم چون فیلم اول ایشان را خیلی دوست داشتم گفتم دوست دارم با شما همکاری کنم فیلمنامه را به من که داد گفتم اگر نفر شانزدهمی هست فیلمنامه را نبرم که آقای بهزادی خندید و گفت: نه تو لادنی. بعدها متوجه شدم که گروه بازیگران هم اکثرا بچه‌های تئاتراند و افرادی نظیر آقای خطیبی و جعفری هستند و خوشحال شدم که می‌توان در این فیلم بسیار یاد بگیرم.

 

با توجه به تمام تجربه‌هایی که داری، حالا و در ادامه‌ی راه ترجیحت بر این است که در نقش اصلی مثل بی‌تاظاهر شوی حتی اگر کارشناسان سینمایی آن را نپسندند یا فکر می‌کنی نقش اصلی اهمیتی ندارد و بهتر است در نقش مکملی مثل لادن بازی کنی و نظر مثبت منتقدین را داشته باشی؟

صد در صد از این به بعد، مخصوصا بعد از "قاعده‌ی تصادف" نظر منتقدان برایم بسیار اهمیت دارد درست است که طبیعتا هر بازیگری دوست دارد نقش یک بازی کند اما حالا که دیگر فقط نباید منتظر باشم انتخاب شوم و می‌توانم انتخاب کنم ترجیح می‌دهم در کارهایی بازی کنم که نظر مثبت منتقدان را داشته باشم. خوشبختانه دغدغه‌ی این را هم ندارم که هر سال چند کار انجام بدهم بنابراین تصمیم دارم انتخاب‌های خوبی داشته باشم حتی اگر یک فیلم در سال باشد و نقش محوری نداشته باشم.

 

توضیح: این نسخه جز چند کلمه تفاوتی با نسخه‌ی چاپ شده ندارد.


لینکروزنامه‌ی قانون مورخه‌ی دوازدهم تیر ماه

لینک فایل پی‌دی‌اف مصاحبه در همین روزنامه

لینک در پایگاه خبری قانون

 

/ 0 نظر / 138 بازدید